Kyläkysely on alkanut, kyläsuunnitelmatyöpaja Rientolassa 8.5.2025 klo 17
Padasjoella on päätetty päivittää kylien kylä- ja turvasuunnitelmat. Kyläyhdistykset valmistelevat ja vastaavat suunnitelmien laatimisesta. Kunta osaltaan tukee ja koordinoi valmistelua. Kyläsuunnitelmilla tavoitellaan aktiivista ja tavoitteellista tulevaisuuden kuvan asettamista.
Kyläturvasuunnitelmat tulevat osaksi kyläsuunnitelmaa ja liittyvät nimensä mukaisesti erilaisten arjen turvallisuuteen liittyvien tilanteiden ennakointiin, sekä varautumiseen mahdollisiin poikkeustilanteisiin tai poikkeusoloihin.
Tähän liittyen Rientolassa on kyläsuunnitelma työpaja to 8.5 klo 17 alkaen. Kahvitus klo 16.30 alkaen.
Padasjoen kylillä on kylä- ja turvallisuussuunnitelmia vaihtelevasti. Useasti toiminta perustuu ydinryhmän aktiivisuuteen, kokemukseen, perimätietoon, kylien vuosisuunnitelmiin tai esimerkiksi kylätalojen turvaohjeisiin. Kyläturvasuunnitelmat ovat osana koko kunnan varautumissuunnittelua.
Tällä kyselyllä kartoitamme ajatuksianne Padasjoen kylien elinvoimasta ja turvallisuudesta. Kysely tehdään yhteistyössä Padasjoen Sanomien kanssa. Saatuja vastauksia hyödynnetään kylien toiminnan kehittämisessä ja turvasuunnitelmien laatimisessa. Turvasuunnitelmat tehdään yhteistyössä kyläyhdistysten ja kunnan kanssa.
Kaikkien kyläläisten ja kesäasukkaiden vastaukset ovat tärkeitä. Kyselyyn vastaaminen vie 15–20 min.
Tarvitsemme näkemyksiänne kylän kehittämiseen liittyen, joten toivomme, että käytätte hetken aikaanne ja vastaatte kyselyyn!
Jokainen talouden jäsen voi täyttää oman kyselylomakkeen.
1. Vastaa sähköisenä: linkki https://zef.fi/s/g3n79tpk/
2. Voit postittaa tai toimittaa vastauksesi paperisena myös kunnanvirastolle, tai palauttaa sen kirjastoon tai kunnanvirastolla olevaan postilaatikkoon. Samoista toimipaikoista voi noutaa myös paperisen kyselyn.
3. Mikäli et voi postittaa tai toimittaa vastausta kunnan toimipaikkoihin, soita kunnan viraston keskukseen 03 55 2911, niin järjestämme vastauksesi noudon.
Kyselyssä annetut tiedot käsitellään luottamuksellisesti; vastauksia käsitellään nimettöminä ja niin, ettei yksittäistä ihmistä tunnista vastauksista. Yksittäiset vastaukset ovat vain ”Kylä- ja kyläturvasuunnitelmien laatiminen Padasjoella” -projektin ohjausryhmän nähtävissä.
Vastaathan kyselyyn viimeistään 8.5.2025. Kyselyn tulokset esitellään ja niistä keskustellaan kunnan edustajien kyläkierroksilla ja kyläyhteyshenkilötapaamisissa kuluvan vuoden aikana. Kyläyhdistykset työstävät kyläkohtaiset suunnitelmat käyttäen kyselyn tuloksia.